Perşembe, Eylül 24

Nerede o Eski Vampirler?Son zamanlarda sinema ve televizyonları gene bir vampir furyasıdır aldı gidiyor. Bir tarafta genç kız işi olan Alacakaranlık serisi kitapları ve filmleri ile ortalığı kasıp kavururken diğer bir taraftan True Blood, Moonlight gibi diziler televizyonda karşımıza bir dolu vampir çıkarıyor. Vampir konusu eskiden beri popüler olan bir konudur. Televizyon ve sinema dünyası ne vampirler gördü bugüne kadar. Ama yeni kuşak vampirler bir tuhaf, eskilerden farklı bir tarzları ve ilginç özelliklere sahipler.

Vampir edebiyatının başlangıç noktası olarak Bram Stoker’ın 1897 yılında yazdığı Dracula romanı kabul edilebilir. Bram Stoker romanında bugüne kadar anlatılan vampir efsaneleriyle tarihin acımasız prenslerinden Kazıklı Voyvoda (Drakul) hakkındaki efsanelerini birleştirmiş ve sinema tarihinde hakkında en çok film yapılan karakterlerden Kont Drakula’yı yaratmıştır. Sinema ve televizyon dünyasını vampir hikayelerine yönelten Bram Stoker’ın kitabı olsa da vampir kavramının yaratıcısı Bram Stoker değil. Vampir miti pek çok kültürde yer alan, ortaçağa hatta çok daha öncesine, Babilllere kadar uzanan bir olay. Günümüzün sakallı bebek, UFO, garip yaratık, Van gölü canavarı ve Melih Gökçek (ki kendisi benim için gerçek olamayacak kadar acaip bir canlı) hikayelerinin öncesinde insanlar kan emici vampir hikayeleriyle gündem yaratmaya çalışıyorlarmış. Vampir adı verilen yaratıkla ilgili hiçbir kanıt olmadığı için her kültürde farklı vampir tanımı mevcut. Tanımların ortak özelliklerini toplarsak; vampirler, insan kanı ile beslenen, genellikle vampir olmadan önce ölmüş ve sonradan ölümsüzlüğünü kazanmış, soluk benizli, garip göz renklerine sahip, azı dişleri uzamış acaip yaratıklardır. Bunun dışında bilinen özellikleri gün ışığından zarar görmeleri nedeniyle gündüzleri tabutlarında istirahat edip, geceleri ortaya çıkmalarıdır. Vampirler genellikle korku hikayelerinde yer alacak mizaca sahip olduklarından genellikle pek insan canlısı olarak nitelendirilemezler. Eski dönemlerde canavar ve ucube olarak adlandırılan vampirler, modern zamanlarda karizmatik çekici yaratıklara dönüşmüş haldeler. Eskiden vampire kız verilmezken bugün vampir peşinde koşan genç kızların sayısı bir hayli arttı.
 
Bizim bildiğimiz, filmlerde ve dizilerde gördüğümüz vampirler gece karanlığında karşımıza çıktığında tabana kuvvet kaçılması gereken korkunç ve ürkünç yaratıklardı. Gün ışığına çıkmaz, kanlı canlı insan gördüklerinde affetmez ısırırlardı. Sevilmezlerdi, toplumdan uzak ve çoğunlukla tabutta yaşarlardı. Oysa şimdi vampirler bir farklı. Artık dizilerde, filmlerde vampir tanıdığım olsun sırtım yere gelmez gibi bir görüş hakim. Çünkü yeni nesil vampirler bir başka. Brad Pitt’le Tom Cruise’un vampir versiyonları bu yenilerinin yanında ucube kaldı.

 
Yeni vampirler derken kimleri mi kastediyorum, Buffy the Vampire’ın karizmatik ve esprili vampirleri Angel ve Spike, True Boold’un gizemli ve acıların çocuğu vampiri Bill ve tabii ki Alacakaranlığın pop star kıvamındaki parlak vampiri Edward Cullen.

 
Günümüzün yeni populer çakma vampirlerine ve eski köye getirdikleri yeni adetlere bir bakalım.

 
Buffy The Vampire Slayer: 1 metre 1 cm’lik ufak tefek genç kız Buffy’in seçilmiş kişi olarak vampir avladığı bu dizide vampirler kan emecekleri zaman kaşlarını çatıp çirkinleşiyor ve sonunda bizim bıdık Buffy’den dayak yiyorlardı. Dizinin iki meşhur vampirinden selvi boylu Angel, vampir yarim trendini başlatarak Buffy’in aşkı oldu. Dizindeki en acaip vaka ise kötü vampir Spike’ın kafasına takılan bir çip ile kan ememeyen ezik bir vampire dönüşmesi oldu. Angel hayvan kanı ile beslenirken sanırım Spike normal yemekle besleniyordu. Acaiplikleri vardı ama güzel diziydi.

 
True Blood: Şifreli kanalda vampir dizisi yapalım, biraz açık saçık olsun derken ortaya uçuk kaçık True Blood ortaya çıkmış. Bu dizideki vampirler ise halk arasına karışmış garibanlar. Eziliyorlar, hakları yok, dayak yiyorlar yani Türk filmlerindeki zavallı karakterlerden farkları yok. Ture Blood’da vampir efsanesine yeni bir katkı olarak vampir kanı ticareti eklenmiş. Vampirlerin kanı insanlar tarafından içiliyor, ticareti yapılıyor. Ayrıca iyileştirme, mesir macunu etkileri mevcut. Başroldeki süper salak karakter ve acaip yavaş ilerlemesi nedeniyle bu dizi bana biraz yavan geldi. http://www.imdb.com/title/tt0844441/

 
Alacakaranlık Serisi: 1 değil tam 4 kitabı bulunan bu seride vampir hikayesinden peri masalı yaratılmaya çalışılmış. Tüm dünyada çok fazla hayran edilmiş bu kitap ve film serisinin baş karakterleri Amerikan high school gençliği. “Yaşıtları!”nın gittiği normal bir okula giden vampir ve okula yeni gelmiş arıza genç kızın hikayesinde daha önceki vampir hikayelerinde olmayan pek çok değişiklik var. Örneğin Alacakaranlık’taki vampirler 24 saat ortalıkta dolaşıyorlar ve gün ışığına çıktıklarında bırakın ölmeyi elmas gibi parlıyorlar. Kurt adamların mekanı olmasa plaja bile gidiyorlar. Daha önce Buffy’deki Angel’ın yaptığı gibi vejeteryan takılıyorlar yani insan yerine hayvan kanı içiyorlar. Ayrıca karizmatikler, gizemliler, iyi aile çocukları .... ee bir genç kız daha ne isterki. Kitaplarının daha güzel olduğu söyleniyor. Serinin ilk ve ikinci filmleri çekildi. Daha iki filmimiz daha var. http://www.imdb.com/title/tt1099212/

 
Aksiyon nedeniyle Buffy ve Angel dizilrini severdim ama monoton bir akışı olan True Blood’u ve peri masalı kıvamındaki Alacakaranlık serisini sevemedim. Vampir dediğin böyle olmaz. Amerika’da yeni yayın döneminde yeni bir vampir dizisi daha başlıyormuş...Vampire Diaries. Bakalım onlar ne gibi yenilikler yapacaklar? http://www.imdb.com/title/tt1405406/

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder